Breaking News
 |  | 

Turystyka i wypoczynek

Bhola nr 1 Bliskiego Wschodu

img-responsive

Tak wiem tematyka szczególnie dziś okrzyczana i na topie, bo przecież mieliśmy okazję patrzeć na Dorian’a który zrównał z ziemią, a dokładniej rzecz ujmując z morzem Haiti, czy obecnie szalejące burze tropikalne na morzu arabskim. Nie mniej jednak nie bez powodu przytoczę tu zdarzenia którymi to 49 lat temu żył cały świat…

To w sumie dokładnie 3go listopada na oceanie Indyjskim formuje się cyklon, który osiąga 3 kategorię w skali Saffira-Simpsona… Cyklon którego skutków i niszczycielskiej siły nikt się nie spodziewał, a skali zniszczeń i śmiertelnego żniwa śmiało pozazdrościć może mu Dorian, czy choćby Katrina(przynajmniej jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne)

Cyklon tropikalny o dość orientalnej nazwie BHOLA(uważam że nazwa została zaczerpnięta od nazwy wsi w tamtejszym Pakistanie) bo on jest tutaj głównym bohaterem 11 listopada 1970 roku przybierając na sile kieruje się na północny wschód i z siłą wiatru 185km/h dociera do wybrzeży dzisiejszego Bangladeszu po to tylko aby dzień później 12 listopada wedrzeć się do ujścia Gangesu z siłą 205km/h i porywami wiatru dochodzącymi do 245. Niszcząc i równając z ziemią wszystko co napotkał na swej drodze. Żywiołem jednak najwysocej mordującym tamtejsza ludność okazała się fala powodziowa która wraz z szalejącym wiatrem pozalewała niżej położone wyspy w dolinie Gangesu – w tym moemencie powstawała historia. W przeciągu kilkunastu godzin życie straciło około 500.000 ludzi (nieoficjalne dane mówią o dwukrotnie wyższej liczbie ofiar) powodując straty wyliczane na około 90mln dolarów amerykańskich.

W 2006 roku kiedy powrócono do tamtych tragicznych wydarzeń i ponownie oszacowano straty okazało się że mogły one sięgać nawet 450mln dolarów. Kataklizmem dotkniętych zostało bezpośrednio 3, 6mln osób, a 85% wszystkich budynków w obszarze cyklonu zostało zniszczonych, lub uszkodzonych do tego stopnia, że same w sobie stanowiły niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Nadmienię tylko że Bhola jest siódmym cyklonem w historii nowożytnej świata z uwagi na liczbę ofiar i jednocześnie najsilniejszym z cyklonów tropikalnych jakie rozszalały się nad Oceanem Indyjskim w 1970 r.
Wiem jak bardzo irracjonalny wydźwięk będą miały moje ostatnie zdania dotyczące tej katastrofy, bo jak tu w obliczu takiej tragedii doszukiwać się jakiś pozytywów? Być może jedyny jest taki że dziś na mapie świata mamy Bangladesz. Zastanowicie się pewnie a co ma piernik do wiatraka? Otóż Bhola nieświadomie i pośrednio przyczynił się do wzrostu konfliktu pomiędzy wschodem a zachodem Pakistanu, ze względu na opieszałość i bierność rządu w pomoc humanitarną oraz w usuwanie skutków cyklonu. Było to swojego rodzaju iskrą pod i tak cykającą bombę, co skutkowało eskalacją konfliktu oraz wojna domową w rezultacie której dzisiejszy Bangladesz uzyskał autonomię

Tags
bhola-nr-1-bliskiego-wschodu

ABOUT THE AUTHOR