Breaking News
 |  | 

Turystyka i wypoczynek

Co warto zobaczyć w Rydze?

img-responsive

Ryga, czyli stolica Łotwy, to piękne nadbałtyckie miasto z bardzo urokliwą starówką Vecriga, Do Rygi można łatwo dostać się z Warszawy samochodem, łącząc wyprawę ze zwiedzaniem innych krajów bałtyckich jak Litwa, Estonia, czy nawet Finlandia. Ryga jest urokliwą plątaniną uliczek, kanałów, promenad i parków. Co warto w niej zobaczyć?

Ryga to miejsce idealne dla miłośników oglądania zabytków, a także miłośników spacerów wśród zieleni. Na terenie stolicy Łotwy znaleźć można aż dwadzieścia dwa parki. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo lub na rowerze. Taka forma zwiedzania pozwala poczuć niezwykły klimat miasta.

Ryga co warto zobaczyć?

Starówka Rygi została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizytówką miasta jest plac Ratuszowy (Rātslaukums) z pomnikiem Rolanda i dwiema zabytkowymi kamienicami Domem Wagi i Domem Bractwa Czarnogłowych.

W Rydze koniecznie trzeba zobaczyć Zamek ryski – XIV wieczny zamek Rigas pils. To budowla, która wielokrotnie była niszczona i odbudowywana. Zamek zatracił swój średniowieczny charakter, a z czterech baszt obecnie została tylko jedna. Jednak jest to miejsce, które swoją monumentalnością zapiera dech w piersiach. Obecnie jest siedzibą prezydenta oraz mieści dwa muzea – Łotewskie Muzeum Historyczne i Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej.

Ważnymi punktami w trakcie zwiedzania Rygi są także: Rysk Katedra, która została wybudowana w XIII wieku w stylu gotyckim, a także Kościół Świętego Piotra, czyli najwyższa budowla sakralna w mieście. Najstarszym kościołem w Rydze jest Kościół św. Janów (Jana Chrzciciela i Ewangelisty). Znajduja się na nich dwie maski, które według legendy upamiętniają one dwóch zamurowanych żywcem mnichów.

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Rydze jest Pomnik Wolności – zbudowany w 1935 roku, który upamiętnia odzyskanie przez Rygę niepodległości. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest Wyspa Kipsala, położona na rzece Dźwinie. Zachwyca niezwykłym klimatem i drewnianą architekturą. Najpopularniejszym parkiem w Rydze jest Mezaparks, czyli Park Leśny, który porośnięty jest świerkami. W dawnych czasach to miejsce, było zamieszkiwane przez elity Rygi. Obecnie znajdują się tu kawiarnie, restauracje czy scena muzyczna. Pod Rygą znajduje się wielki skansen, w którym znajduje się ponad sto budynków, podzielonych zgodnie z regionem pochodzenia z głównych Łotwy: Kurlandii, Semigalii, Litwornii, Łatgalii.

Ryga ma wiele zabytków, jednak są one skupione na niewielkim obszarze. Jednak trzydniowy pobyt powinien wystarczyć, by móc obejrzeć większość atrakcji stolicy Łotwy.

Tags
co-warto-zobaczyc-w-rydze

ABOUT THE AUTHOR