Breaking News
 |  | 

Turystyka i wypoczynek

Czas na grzybobranie, czyli co zabrać na grzyby i jak zbierać grzyby

img-responsive

Lato to doskonała okazja do wędrówek po lesie i urlopu w plenerze. Wiele osób nie wyobraża sobie wypoczynku bez obowiązkowego grzybobrania. O ile wytrawni grzybiarze doskonale orientują się w temacie, o tyle laicy potrzebują pewnych wskazówek, nie tylko, jak zbierać grzyby, ale też, co będzie niezbędne podczas takiej wyprawy.

Grzybobranie – wyrwać się z domu

Podstawową kwestią jest zazwyczaj to, gdzie pojechać na grzyby. Idealnie jest, kiedy na grzybobranie wybierzemy się z kimś, kto zna las oraz bezbłędnie oraz rozpoznaje gatunki jadalne od trujących. Jeśli zastanawiamy się nad miejscem docelowym, dobrze będzie, kiedy wyruszymy w znane sobie miejsca. Dodatkowym atutem będzie las, który nie jest oblężony przez innych grzybiarzy. Gdy problem, gdzie pojechać na grzyby mamy rozwiązany, czas aby zastanowić się, co zabrać na grzyby.
Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać jest odpowiednie ubranie. Długie spodnie i bluzki z rękawami zakrywającymi ręce, uchronią nas przed inwazją komarów, kleszczy, czy innych owadów. Ponadto, w lesie jesteśmy narażeni na liczne zadrapania, czy otarcia i zakrywająca ciało odzież jest niezbędna. Ważny jest też wybór obuwia, które nie będzie ślizgało się po wilgotnej ściółce i jednocześnie zapewni nam ochronę. Płaszcz przeciwdeszczowy oraz nakrycie głowy również się przydadzą. Jeśli nie wiemy, co zabrać na grzyby, najlepiej będzie, gdy spakujemy mały plecak. Umieścimy w nim zarówno płaszcz, spray od komarów oraz wodę, a także prowiant.

Dla osób, które po raz pierwszy biorą udział w grzybobraniu, palącą kwestią jest też, jak zbierać grzyby. Tutaj kierujemy się zasadą, że sięgamy tylko po dobrze znane nam gatunki, np. kurki, inaczej liski. Do ekwipunku musimy dorzucić koszyk, który powinien być dosyć przewiewny, aby grzyby nie,,podusiły się” w gorącu. Foliowe reklamówki nie są dobrym pomysłem.
Kiedy nie mamy pojęcia, jak zbierać grzyby, warto mieć na uwadze, aby nie naruszać mocno ściółki. Rozkopana ściółka i zniszczone podłoże spowodują, że w tym miejscu nic więcej nie wyrośnie. Najlepiej jest, gdy grzyby zbieramy nie odcinając końców, lecz delikatnie wykręcając je usuwamy z podłoża.

Uważne i przewidujące osoby nie zapomną także o naładowanej komórce z systemem nawigacji, czy kompasem. Gdy myślimy o tym, co zabrać na grzyby, musimy założyć różne scenariusze, nawet taki, że możemy się w lesie zgubić. Dlatego kompas, telefon czy nawet gwizdek mogą uratować nas z opresji.
W Polsce znajduje się mnóstwo lasów, pełnych grzybów i problem tego, gdzie pojechać na grzyby nie jest duży. Wystarczy odrobina chęci i zapału, aby cieszyć się obcowaniem z naturą.

Tags
czas-na-grzybobranie-czyli-co-zabrac-na-grzyby-i-jak-zbierac-grzyby

ABOUT THE AUTHOR