Japoński sposób na deser
Podróżowanie po świecie często wiąże się z możliwością próbowania niezwykłych potraw, poznawania obcych smaków i podpatrywania interesujących przepisów. Jednym z bardziej interesujących, kulinarnych kierunków jest Japonia. Zazwyczaj jednak kuchnię japońską rozpatrujemy pod kątem dań głównych (ryby, wodorosty, owoce morza, oryginalne zupy). Przyjrzyjmy się zatem jak i z czego przygotowywane są najbardziej popularne, japońskie desery.
Zdrowa alternatywa dla cukru
Azjaci z założenia nie przepadają za czekoladą. Ciężko znaleźć w ich deserowych przepisach jakikolwiek jej odpowiednik. Przyznać też trzeba, że azjatyckie desery są zdecydowanie mniej słodkie. Słodki smak pochodzi w nich zazwyczaj z miodu, mleka lub wiórków kokosowych, banana, sezamu czy jadalnych kasztanów. Japońscy cukiernicy wiedzą natomiast bardzo dobrze co zrobić z pasty fasolowej, ryżu czy słodkich ziemniaków. Te produkty bowiem stanowią w większości podstawę słodkich deserów w Japonii.
Monacha – japoński deser z fasoli i ryżu
Jest to jeden z bardziej popularnych japońskich deserów. Przygotowuje się go m.in. z okazji Dnia Dziecka, jak również Dnia Dziewczynek. Składa się z wafli mochi, przygotowanych z kleistego ryżu, albo ryżowej mąki, zwanek mochiko. Pomiędzy dwa półokrągłe wafle mochi wkłada się słodki farsz. Tradycyjnie farsz ten przygotowywany jest z fasoli atzuki. Współcześnie jednak wykonuje się go również z sezamu, a nawet przekłada ciasteczka mochi lodami.
Dorayaki – pankejki po azjatycku
Japończycy dobrze wiedzą co zrobić z pasty fasolowej. Dorayaki to kolejny przykład popularnego deseru, którego bazę stanowi czerwona fasola. Są to placki, które rozpowszechniły się w Japonii na początku XX wieku. Nie należą zatem do typowo tradycyjnych potraw, niemniej zdobyły w Japonii ogromną popularność. Możemy o nich usłyszeć między innymi w głośnym film ie „Kwiat wiśni i czerwona fasola” Naomi Kawase. Ciasto na te placki to rodzaj biszkoptu z dodatkiem miodu (jajka, mąka, cukier, proszek do pieczenia), natomiast farsz to pasta z tak bardzo popularnej w Japonii fasoli atzuki. Można znaleźć też wersję z kremem zrobionym na bazie herbaty matcha.
Yokan – japońska galaretka
Yokan to tradycyjna japońska galaretka sprzedawana w całych blokach lub serwowana w plasterkach. Jej głównym składnikiem jest pasta ze słodkiej fasoli anko, cukier lub melasa i żel agarowy. Czasami dodaje się do niej również sproszkowaną zieloną herbatę matcha, figi, bataty lub jadalne kasztany.
Dango – kluski na słodko
Dango to tradycyjne, japońskie kluski zrobione z mąki ryżowej zwanej mochico. Charakterystyczny jest ich tradycyjny sposób podawania, nabitych po kilka sztuk na szpadkę. Istnieje wiele rodzajów dango, a co za tym idzie wiele ich nazw. Zazwyczaj zależą one od dodatków użytych do powstania tych słodkich klusek. Można przygotować je z sosem sojowym, sezamem, herbatą matcha, a nawet jajkiem.
Najnowsze komentarze