Zadania i obowiązki konsjerża

Hotelowe SPA to nie jedyna atrakcja czy udogodnienie luksusowych hoteli. Coraz więcej z nich zatrudnia osoby na stanowisko konsjerża, dzięki któremu pobyt w hotelu może stać się jeszcze przyjemniejszy oraz bezproblemowy.

Chociaż zawód konsjerża nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularny, to jednak dobre hotele coraz chętniej poszukują tego typu pracowników. Stawia się przed nimi dość duże wymagania, dlatego nie jest łatwo otrzymać pracę w charakterze konsjerża, który ma opiekować się gośćmi realizując ich różne życzenia związane z miłym spędzaniem czasu. Kiedyś mianem concierge określano dozorców zatrudnianych przez bogaczy. Dzisiaj posiadanie odpowiednio wykwalifikowanego konsjerża to duża zaleta hotelu. Oczywiście powinien on mówić w kilku językach, aby móc pomagać gościom z różnych krajów. Staje wówczas kimś w rodzaju asystenta, który dostarcza gościom wszelkich niezbędnych informacji oraz załatwia za nich formalności związane z organizacją ich pobytu w danym miejscu.

Czego dokładnie można oczekiwać od konsjerża? Na pewno szczegółowego informowania gości hotelowych o wszelkich atrakcjach dostępnych na terenie obiektu oraz w okolicy. Można go nawet poprosić o dość szczegółowe zaplanowanie czasu wolnego. Poza tym na życzenie gościa hotelowego powinien zająć się rezerwacją biletów czy stolika oraz zorganizowaniem transportu, jeśli jest to konieczne. Poza tym konsjerż może też być poproszony o załatwienie jakichś osobistych spraw gościa hotelowego. Wymagana jest od niego komunikacja i dobra współpraca z restauracjami, teatrami, muzeami, kwiaciarniami, firmami wynajmującymi samochody i limuzyny, liniami lotniczymi itd. Oczywiście istotne są tutaj cechy osobowości. Osoba, która chce zostać konsjerżem musi być komunikatywna, uprzejma, miła, mieć wysoka kulturę osobistą. Duża znaczenie mają tu też pewien spryt i inteligencja, które ułatwiają realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych życzeń. Natomiast bez wątpienia konsjerż może liczyć na wysokie napiwki, jeśli tylko dobrze wykonuje swoją prace i goście hotelowi są zadowolenie z jego pomocy. Tak więc ta wymagająca i czasami dość trudna praca może okazać się jednak bardzo opłacalna. Zadowolenie i pochwały gości hotelowych dają też zapewne pewną satysfakcje osobistą.