Komu i jaki napiwek, gdzie zostawić?

W Polsce dopiero od jakiegoś czasu zostawia się napiwki za dobrą obsługę. W związku z tym jeśli jesteśmy w hotelu nie mamy oczywiście obowiązku płacić ekstra za wniesienie bagaży do pokoju, ale jeśli wyrazimy w taki sposób naszą wdzięczność możemy liczyć na jeszcze milszy pobyt.

Podczas przebywania w hotelu zazwyczaj nagradza się napiwkami boyów hotelowych, obsługę room service, sprzątające pokojówki oraz oczywiście konsjerży, jeśli można skorzystać z ich pomocy w danym obiekcie. Niektórzy wychodzą z założenia, że dodatkowe wynagrodzenia należy się tylko w przypadku dobrze wykonanej pracy. Wtedy rzeczywiście jeśli wiadomo, że można liczyć na kolejny napiwek warto bardziej się postarać. Chodzi tutaj o noszenie bagaży, sprzątanie pokoju, przynoszenie śniadania czy kolacji, a w przypadku konsjerża o pomoc w organizowaniu czasu wolnego. Natomiast ile pieniędzy powinno się zostawiać w formie napiwku? Ogólna zasada mówi o 10%. Jednak oblicza się je od określonej kwoty. W przypadku usług obsługi hotelowej nie ma właściwie od czego naliczać tych 10%. Zazwyczaj za wniesienie bagażu czy dostarczenie posiłku daje się przynajmniej 20 zł. Podobnie jest w przypadku pokojówek. Jeśli chodzi o konsjerża wszystko zależy od zleconego mu zadania, ale napiwek może dojść nawet do 50 zł. Wspomniane 10% można zostawić ewentualnie przy opłacaniu pobytu w hotelu, ogólnie dla obsługi.

Napiwki mogą być formą podziękowania, jeśli znajdujemy się w hotelu w obcym kraju. O ile rezerwacji pokoju hotelowego po angielsku może dokonać za nas ktoś inny, to na miejscu trzeba już jakoś sobie radzić. Personel hotelowy bywa wtedy bardzo życzliwy i pomocny. Pozostaje tylko jeden problem – w jaki sposób i gdzie zostawiać napiwki? Właściwie bezpośrednie wręczenie pieniędzy osobie, która właśnie wykonała dla nas jakąś przysługę nie powinno być niczym obraźliwym. Czasem nawet gorzej może być odebrane wkładanie pieniędzy do kieszeni. Jeśli chodzi o wynagrodzenie dla pokojówki to można zostawić pieniądze w jakimś widocznym miejscu, żeby sprzątając domyśliła się od razu, że to dla niej. Natomiast rzeczywiście należy raczej oprócz zaliczki za pokój hotelowy i opłaty za noclegi wliczyć w koszty pobytu w hotelu napiwki.